Háború Ukrajnában

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.


„Megeszlek, kis moszkvai” – így került Putyin nemzetközi körözés alatt álló ombudsmanjához egy ukrán fiú
 

„Megeszlek, kis moszkvai” – így került Putyin nemzetközi körözés alatt álló ombudsmanjához egy ukrán fiú

Március közepén adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Vlagyimir Putyin és Marija Lvova-Belova orosz gyermekjogi biztos ellen gyermekek elhurcolása miatt. Lvova-Belova olyannyira érintett az ukrán gyerekek „oroszosításában”, hogy maga is örökbe fogadott egy tizenhét éves fiút. A Szabad Európa ukrán kiadása utánajárt a tinédzser családi hátterének és Moszkvába kerülésének körülményeiről is beszámolt.

hvg360 hvg360



Mekkora egy világháború esélye?
 

Mekkora egy világháború esélye?

Az elmúlt egy hónapban vitasorozatot indítottunk a hvg360-on arról, milyen lehetséges kifutása van az orosz-ukrán háborúnak, mekkora esély van arra, hogy eszkalálódjon. Kérdés az is, hogyan alakul a világrend, mi lesz a térséggel és Magyarországgal, meddig marad elszigetelt az Orbán-kormány. A sorozat utolsó része hétfőn jön, ezért felelevenítettük az eddigi beszélgetéseket.

Windisch Judit Windisch Judit









Mi az a szegényített urán, és tényleg közelebb visz az atomháborúhoz Ukrajnában? Elmagyarázzuk
 

Mi az a szegényített urán, és tényleg közelebb visz az atomháborúhoz Ukrajnában? Elmagyarázzuk

Az orosz politikusok után most már Orbán Viktor és a kormányzati kommunikáció is azzal rémisztgeti a világot, hogy a britek által Ukrajnának átadandó, szegényített uránt tartalmazó lövedékek használata közelebb viszi az emberiséget az atomháborúhoz. Sajnálatos, hogy Magyarország ismét átveszi az orosz propagandát, már csak azért is, mert ezeknek a lőszereknek semmi közük sincs az atomháborúhoz. Pár évvel ezelőtt még az orosz TASZSZ hírügynökség is azzal dicsekedett, hogy a legújabb orosz harckocsik képesek a szegényített uránt tartalmazó lőszer kilövésére, és ez semmilyen nemzetközi szerződésbe nem ütközik.